یکی از نیازهای قبل از مرگ؛ توبه

توبه به معناى برگشت است ، لذا در قرآن ، هم به خداوند نسبت داده شده و هم به انسان .توبه خدا یعنى برگرداندن لطف و رحمت خود بر بندگان و توبه انسان به معناى برگشت او از حالات و اعمال فاسد گذشته خود است و لذا در هر توبه انسان دو توبه از خدا مى بینیم ؛
یکى برگرداندن لطف خودش به بندگان گناهکار است که با این لطف انسان متوجه بدى هاى خود مى شود و پس از این توجه ، انسان نیز توبه کرده و از افکار و اعمال خودش پشیمان شده و برمى گردد. و دیگرى پذیرش توبه انسان است که بار دیگر خدا لطف کرده و توبه او را مى پذیرد.
همانند پدرى که لطف مى کند و سرمایه اى را به فرزندش مى بخشد و این فرزند با همان سرمایه ، اجناسى تهیه مى کند، دوباره پدر، آن اجناس را با قیمت چند برابر از پسرش مى خرد که در واقع یک تجارت و سود فرزند، میان دو لطف پدر قرار دارد.
بنابراین یک توبه انسان میان دو توبه خدا قرار گرفته است ، بدین ترتیب که ابتدا خداوند توفیق توجه به عیب ها را به انسان عطا مى فرماید، آنگاه انسان پشیمان شده و از آن عیب ها و گناهان توبه مى کند، و سپس خداوند توبه او را مى پذیرد که این لطفى دیگر است .
قرآن این حقیقت را چنین بیان مى فرماید:
ثمّ تابَ عَلیهِم لِیَتوبُوا اِنّ اللّه هو التَّوابُ الرَّحِیم
خداوند لطف خودش را بر آنها شامل مى کند و مى فهمند که بد کرده اند، سپس آن افراد توبه مى کنند و بار دیگر خداوند رحیم توبه آنان را پذیرفته و آنان را مى بخشد.


مراحل توبه در کلام مولی الموحدین:


حضرت على علیه السّلام توبه را داراى چهار مرحله دانسته و مى فرماید:
التَّوبَهُ نَدمٌ بِالقَلبِ و استِغفارٌ باللسانِ و تَرک بالجَوارح ، واِضمارُ الاّ یَعود
توبه چهار مرحله دارد:
اوّل : پشیمان شدن قلبى .
دوّم : اقرار و اعتراف و آن پشیمانى را در قالب استغفار به زبان آوردن .
سوّم : ترک و رها کردن گناهان گذشته .
چهارم : تصمیم بر اینکه در آینده هم آن گناهان را تکرار نکند.

این نوشته در قبل از مرگ ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.