مرگ در دیدگاه معصومین علیهم السّلام

پیامبر گرامى اسلام صلّى اللّه علیه و آله مى فرماید: خروج افراد مؤمن از دنیا همچون بیرون آمدن طفل از شکم مادر است که از تاریکى ها و تنگى ها و فشارها به فضاى روشن و بزرگ وارد مى شود.
از امام حسن علیه السّلام سؤ ال شد که مرگ چیست ؟ فرمود:اَعظَم سُرورٍ یَرِدُ عَلى المُؤ من مرگ بهترین شادى هایى است که بر مؤ من وارد مى شود.
امام حسین علیه السّلام مى فرماید:فَما المَوت الاّ قِنطَره مرگ پلى است که شمارا از دردسرهاى دنیا به رفاه و لطف خدا مى رساند، همان گونه که براى دشمنان خدا انتقال از کاخ به زندان است .
امام سجادعلیه السّلام مى فرماید:المَوتُ للمؤ من کنَزعِ ثیابٍ وَسِخَه قُمّلَهٍ و فَکّ قُیودٍ و اغلال ثَقیله والاستبدال باَفخَر الثیاب و اطیبهامرگ براى افراد با ایمان همچون بیرون آوردن لباس کثیف و سپس پوشیدن بهترین لباس هاى خوشبو و ارزشمند وآزاد شدن از قید و بندهاى سنگین است . سپس امام سخنان خود را چنین ادامه مى دهد: همین مرگ ، براى افراد کافر مانند کندن لباسهاى فاخر و پوشیدن لباسهاى آلوده و خشن و خروج از منزل هاى دل نشین و حرکت به منزل هاى وحشتناک است .
امام باقرعلیه السّلام مى فرماید: الموتُ هو النَّوم الّذى یَاتِیکم فى کلّ لَیلهٍ الاّ اِنّه طَویلٌ مدّته …مرگ همان خوابى است که هر شب به سراغ شما مى آید، لیکن مدّتش طولانى است . البتّه نظر مبارک امام مساءله مرگ و برزخ است .
امام صادق علیه السّلام مى فرماید: الموتُ للمؤ من کاَطیَب رِیحٍ یَشُمّه … وللکافر کلَدغ الاَفاعى و کلَسعِ العَقارب …مردن براى مؤ من همچون بو کردن بهترین بوییدنى ها است و براى کافر همچون نیش ‍ عقرب ها و افعى ها است .
در روایات دیگر مى خوانیم : مرگ براى مؤ من همچون دوا مى باشد. یا مردن براى مردان خدا همچون حمّام رفتن است که گرچه کمى زحمت دارد، امّا وسیله پاکى و سبکى و نشاط است .
این بحث را با حدیثى از پیامبر اکرم صلّى اللّه علیه و آله به پایان مى رسانیم که فرمودند: اِنّ المَوتَ عِندى بِمنزلَهِ الشّربَه البارِدَهِ فى الیَوم الشدّیدِ الحَرّ  مرگ در دیدگاه من مانند نوشیدن شربت خنکى است که انسان تشنه در روز بسیار گرم میل مى کند.

این نوشته در درباره مرگ ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.