مراحل توبه و جبران

در آیات قرآن و روایات براى آمرزش و جبران گناهان ، دستورات و رهنمودهایى رسیده که ما چند نمونه از آنها را بیان مى کنیم :


۱ صدقات و کمک هاى پنهانى .
قرآن مى فرماید: اِن تُبدُوا الصَّدَقاتِ فَنعِمّا هِىَ واِن تُخْفوها وتُؤ تُوهَا الفُقراءَ فهوَ خَیرٌ لکم و یُکفِّرُ عنکم من سیّئاتِکم اگر به فقرا آشکارا کمک کنید کار نیکویى انجام داده اید، ولى اگر همین صدقات و رسیدگى به فقرا پنهانى و مخفیانه باشد، براى شما بهتر است و کفّاره گناهان و سبب جبران بدى هاى شما مى شود.


۲ هجرت و جهاد.
در قرآن مى خوانیم : فَالّذین هاجَروا واُخرِجوا مِن دیارِهم واُوذوا فى سَبیلى و قاتَلُوا وقُتِلوا لاُکفِّرنّ عنهم سیّئاتِهم  کسانى که هجرت کرده اند و بخاطر حمایت از حق از خانه هایشان آواره و اخراج شده اند و در راه من آزارها دیده اند و جهاد کرده و به شهادت رسیده اند، به یقین من گناهانشان را پوشانده و آنان را خواهم بخشید.


۳ دورى از گناهان کبیره .
قرآن در این باره مى فرماید: اِن تَجتَنِبوا کَبائِرَ ما تُنهَونَ عَنه نُکَفِّر عَنکُم سَیّئاتِکم  اگر شما از گناهان بزرگى که از آن نهى شده اید دورى نمایید، ما گناهان دیگرتان را مى بخشیم .
گناهان کبیره به آن گناهانى گفته مى شود که یا در قرآن وعده عذاب بدان داده شده باشد و یا روایات و یا عقل و یا مؤ منین آن را گناه بزرگ بشمارند، گرچه نام مخصوصى از آن در قرآن نباشد. نظیر فاش کردن اسرار مسلمانان و جاسوسى براى کفّار که هم به حکم عقل و هم در دیدگاه جامعه اسلامى گناهى بس بزرگ است ، بر فرض که آیه و حدیثى در باره آن نباشد.


۴ انجام کارهاى نیک .
در قرآن مى خوانیم : اِنّ الحَسَناتِ یُذهِبنَ السّیّئاتِبدرستى که حسنات و کارهاى نیک ، کارهاى بد را از بین مى برد. لذا در اسلام به ما سفارش شده که هر گاه مرتکب خلافى شدید سعى کنید به جبران آن ، کارهاى نیکى انجام دهید که یکى از آثار کار نیک ، خنثى کردن آثار دنیوى و اُخروى کارهاى بد است .


۵ وام و قرض دادن .
قرآن مى فرماید: اِنْ تُقرِضُوا اللّه قَرضاً حَسَنا یُضاعِفْه لکم و یَغْفِرْلکم  هر گاه شما به خدا (بندگان نیازمندش ) قرض نیکو بدهید، وامى که در آن بهره و آزار و توقّع و ذلّت نباشد، خداوند پاداش چند برابر عطا مى فرماید و گناهان شما را هم مى آمرزد.


۶ تقوى .
در قرآن مى خوانیم : اِنْ تَتَّقوا اللّهَ یَجعَلْ لَکم فُرقانا و یُکَفِّر عَنکم سَیّئاتِکم و یَغفِر لَکم  هر گاه تقوا داشته باشید و از گناه دورى نمایید، خداوند به شما دید خاصّى (فُرقان ) مى دهد که به راحتى بتوانید حقّ را از باطل تشخیص دهید، به علاوه گناهان شما را مى پوشاند و از تقصیر شما در مى گذرد.


۷ دعاى دیگران .
علاوه بر توبه و ندامت خود انسان ، دعاى مؤمنین و اولیاى خدا درباره او را نیز مى توان از عوامل بخشش خداوند برشمرد.

این نوشته در قبل از مرگ ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.