احکام محتضر از توضیح المسائل امام خمینی(ره)

۵٣٣ مسلمانى را که محتضر است‏یعنى در حال جان دادن مى‏باشد، مرد باشد یا زن، بزرگ باشد یا کوچک، باید به پشت بخوابانند به طورى که کف پاهایش به طرف قبله باشد. و اگر خواباندن او کاملا به این طور ممکن نیست، بنابر احتیاط واجب تا اندازه‏اى که ممکن است، باید به این دستور عمل کنند. و چنانچه خواباندن او به هیچ قسم ممکن نباشد به قصد احتیاط او را رو به قبله بنشانند. و اگر آن هم نشود، باز به قصد احتیاط او را به پهلوى راست‏یا به پهلوى چپ، رو به قبله بخوابانند.

۵٣۴ احتیاط واجب آن است که تا وقتى او را از محل احتضار حرکت نداده‏اند، رو به قبله باشد، و بعد از حرکت دادن این احتیاط واجب نیست.

۵٣۵ رو به قبله کردن محتضر بر هر مسلمان واجب است، و اجازه گرفتن از ولى او لازم نیست.

۵٣۶ مستحب است ‏شهادتین و اقرار به دوازده امام علیهم السلام و سایر عقاید حقه را، به کسى که در حال جان دادن است طورى تلقین کنند که بفهمد. و نیز مستحب است چیزهایى را که گفته شد، تا وقت مرگ تکرار کنند.

۵٣٧ مستحب است این دعاها را طورى به محتضر تلقین کنند که بفهمد: “اللهم اغفر لى الکثیر من معاصیک و اقبل منى الیسیر من طاعتک یا من یقبل الیسیر و یعفو عن الکثیر اقبل منى الیسیر و اعف عنى الکثیر انک انت العفو الغفور اللهم ارحمنى فانک رحیم”.

۵٣٨ مستحب است کسى را که سخت جان مى‏دهد، اگر ناراحت نمى‏شود به جایى که نماز مى‏خوانده ببرند.

۵٣٩ مستحب است براى راحت‏ شدن محتضر بر بالین او سوره مبارکه “یس” و”الصافات” و ” احزاب” و “آیه الکرسى” و آیه پنجاه و چهارم از سوره اعراف و سه آیه آخر سوره بقره، بلکه هر چه از قرآن ممکن است بخوانند.

۵۴٠ تنها گذاشتن محتضر و گذاشتن چیز سنگین روى شکم او و بودن جنب و حائض نزد او و همچنین حرف زدن زیاد، و گریه کردن و تنها گذاشتن زنها نزد او مکروه است.

 جهت مشاهده نظر مراجع دیگر به لینک های زیر مراجعه نمایید:

اجوبه الاستفتائات آیت الله خامنه ای(مد ظله العالی)

توضیح المسائل آیت الله مکارم شیرازی

توضیح المسائل آیت الله وحید خراسانی

توضیح المسائل آیت الله مظاهری

توضیح المسائل آیت الله سیستانی

این نوشته در در بستر مرگ (احتضار) ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.